Mám dvě děti. Jedno je ve věkovém rozhrání 6-10 let, ale druhé je starší (nebo mladší). Může jet taky?

Po domluvě s hlavní vedoucí.

Jak je zajištěna strava?

V kuchyni vaří dvě maminky z místních a čerstvých potravin. Můžeme zajistit bezlepkovou stravu. Celodenní pitný režim, snídaně, svačina, oběd, svačina, večeře.

Způsob stravování?

Děti jedí, kolik chtějí. Nejsou nuceny dojídat nebo jíst jídla, které jim nechutnají. Vždy je připravena alternativa tak, aby dítě nemělo hlad. V případě chuti dostane dítě přidáno. Ovoce a zelenina bude řádně očištěna a nakrájena na menší kousky tak, aby se dětem lépe konzumovala.

Kde bude realizován tábor?

Pobyt bude realizován na chatě Sedmikráska v Malé Morávce. Po dobu pobytu je chata k dispozici pouze nám. Nejsou tam žádni jiní hosté.  Na chatu se lze podívat na webu:  https://www.chatasedmikraska.eu/. Chata se na noc zamyká. Kolem chaty je velká prostorná zahrada, která je od hlavní cesty oddělena plotem a branou. Součásti zahrady je velké ohniště, houpačky, sportovní hřiště, dvě venkovní klubovny k realizaci aktivit. Bližší informací o ubytování naleznete na: https://www.chatasedmikraska.eu/ubytovani/.

Může mít dítě na táboře svou elektroniku a cennosti?

Ne. Rodiče budou mít telefonní číslo na hlavní vedoucí, která jim případné dotazy, jak se má jejich dítě apod., zodpoví.  To se týká i případného kapesného, které není potřeba, protože oplatky, sladkosti, nanuky a další pochutiny dostanou děti v rámci stravy. Výlety budou do přírody, kde obchody nejsou. Pokud budete chtít, aby dítě poslalo pohled rodině – dejte mu známky a adresy, pohlednice zajistíme – vytvoříme s dětmi.

Jak bude řešen případný úraz či onemocnění?

V personálním zajištění je zdravotník. Užívá-li dítě pravidelně medikaci, nebere ji samotné, dává mu ji zdravotník, dle pokynů ošetřujícího lékaře dítěte. Po celou dobu pobytu bude k dispozici auto s řidičem, který zdravotníka i případně zraněné dítě odveze na pohotovost k dalšímu odbornému ošetření. V takovém případě ihned telefonicky informujeme rodiče. Věříme, že vše proběhne bez vážnějších úrazů a nutnosti ošetření lékařem.

Může mít dítě své vlastní hračky, pastelky, omalovánky?

K vybavení pobytu patří výtvarné a rukodělné pomůcky a potřeby. Proto nedoporučujeme vozit si své soukromé věci, za které vedoucí nebudou ručit. Bude dostatek pastelek, fixů, tužek, barev rozličného druhu. K dispozici budou omalovánky, mandaly, stavebnice, deskové hry, Orffovy hudební nástroje, sportovní pomůcky (míče, badmintonové pálky, švihadla, pingpongové pálky), kreslící čtvrtky, papíry a další materiál k činnosti v rukodělných dílnách. Pro děti bude připravena malá knihovna k zapůjčení komiksů, časopisů, dětských knih, přírodovědných a rukodělných encyklopedií. Na spaní doporučujeme oblíbený polštářek nebo plyšáka, se kterým je dítě doma zvyklé spát.

Bude možnost koupání?

Ano. Na zahradě objektu je zahradní bazén. S celodenní možností koupání. Bezpečnost dětí je zajištěna po celý den dvěma vedoucími, kteří mají nepřetržitý dozor u bazénu. Děti se budou na koupání střídat. Pro neplavce požadujeme, aby dítě mělo s sebou své rukávky, a tím pádem mohlo bazén používat.

Budete chodit na výlety?

Ano. Do okolí chaty a Malé Morávky, do lesa, k potoku. Z toho důvodu přibalte dětem repelent proti klíšťatům a bodavému hmyzu a opalovací krém. Navštívíme také místní výstavy a expozice. Vstupné je hrazeno z poplatku za pobyt. 

Kdo se bude starat o moje děti?

Hlavní a programová vedoucí, realizátorka pobytu je Kateřina Havlásková. Více informací na : https://www.panikaterina.cz/vzdelani/, na fb Kateřina Havlásková, Paní Kateřina. Ta bude mít k zajištění celého pobytu tým zkušených a sehraných lidí:

4 asistentky jsou studentky speciální pedagogiky VŠ, speciální pedagog. 1 instruktor – student gymnázia Bruntál. Další vedoucí jsou praktikujícími odborníky ve svém oboru (stolař, sportovec, studentky fyzioterapie, konzervatoře, pedagogické školy). O kuchyň se budou starat dvě zkušené kuchařky. Zdravotník má odborné zdravotnické vzdělání. 

Není ten program náročný pro šestileté dítě?

V tom, jak je nastavený ne. Každé dítě bude mít individuální přístup. Kapacita je třicet dětí, po desíti a k dispozici jim jsou dva vedoucí. Jde nám o to nabídnout jim možnosti. Poznat, ošahat si nejen materiály, ale i nářadí. Jít svým tempem k cíly – k hotovému. Každá dílna má svého odborníka, který je mistrem v tom, co umí a má to rád, dává do svého díla srdce a nadšení, touhu a zápal. A na výsledku je to znát. Kdo nejvíce přiměje dítě objevovat než člověk, který je zapálený pro tu kterou danou věc. Dítě vnímá, vidí a cítí, není možné jej „opít rohlíkem“. Proto jsou v mém týmu takoví lidé, kteří „hoří“ a mají velká srdce. Obdivuji je, respektuji a vím, co mohou vašim dětem dát. Svojí přítomností i umem. Tím jací jsou.

Malé dítě přeci neumí šít, natož pracovat se dřevem.

Vidíte a já znám dospělé ženy, které nikdy nedržely jehlu s nití v ruce a ani přemlouváním se jí nechytly. Protože se bojí přiznat, že nikdy nešily, že to nedokáží, že se ztrapní, že se …… U dítěte je to jiné. Dítě je přirozeně zvědavé, zvídavé, s touhou poznat, ošahat si věci, přijít tomu na kloub jak to funguje, jak je to možné, líbí se jim tajemství. Dáme jim prostor, podněty, možnost a půjdeme společně tvořit velké dílo. Není to na známky, nejsme ve škole, není to o hodnocení, o soutěži, kdo líp, rychleji, víc, ……. Jde nám o to věci poznat, jít do nového. A třeba si i říci, tohle není „můj šálek čaje“, mému srdci i umu je bližší něco úplně jiného. Jde o hledání. Je to cesta najít to, co mi sedí, co se mi líbí, k čemu si vytvořím vztah a budu se v tom zdokonalovat. Nové objevuji, ošahávám si, beru do rukou, tvořím, první kousky třeba vyhodím do koše a jdu do toho znova a znova, až jsem spokojený sám se sebou, s tím, co jsem vytvořil. Není to o tom, aby se to líbilo nám – velkým. Jde o to, aby bylo spokojené dítě v procesu tvoření, hledání a objevování. Jak chcete hodnotit, který samorost je pěknější? Která panenka z vlny je ta nej, která látka na polštářku je hezčí, které mýdlo je voňavější, který domeček pro skřítky je dokonalejší? Každý bude mít šanci si najít to své. Někdo bude lítat s míčem, jiný obsadí dřevařskou dílnu, dalšího zaujmou knížky, někdo se „přilepí“ ke kytaře a bude zpívat celé dny, další doveze domů kupu vymalovaných mandal a obrázků. Není jisté, co a kdo vaše dítě zaujme natolik, že se tomu danému tvoření, aktivitě bude věnovat více, než ostatní. Každé dítě dostane šanci si vše nabízené ošahat a přijít věci na kloub. Potom bude mít prostor podle toho, co je jemu bližší, tvořit třeba stále dokola. Proto se může stát, pokud pošlete na pobyt sourozence, že jeden vám doveze domů sbírku samorostů a druhý jen jeden. Protože jeho zaujalo něco úplně jiného, čemu věnovat svůj čas a dovednost.