Děti budou rozděleny do tří rodů. Každý rod bude mít svoji barvičku – červená, modrá bílá. Tři rody mají podle legendy projít územím – velká mapa na stěně. Je potřebná komunikace a spolupráce. Jen díky společné domluvě mají šanci projít. Zastavit se u každé „značky“ – 9 vršků, louží a květů. Najít 9 slov, pokladů, draků, snů a místo.

      Jaká slova, poklady, draci a sny to budou, se uvidí. Podle toho jaká rozhodnutí rody učiní. Tvoření, koupání, les, potok, hledání, objevování, lumpačení, muzicírování, komediantství, sportování, …. Cestou potkají dřevařskou, mýdlovou, šicí a vlněnou dílnu. Co si odnesou je na dětech.

Seznámí se s průvodci územím, s hospodáři a dalšími lidmi. Budou mít kolem sebe dospěláky, kteří jsou připraveni o ně pečovat, tvořit společně s nimi a objevovat nové, jsou zapáleni, znají svůj um a umí.

       Dopoledne bude rozhodnutí na celém rodu – jak a co se bude dít. Odpoledne se podle možností činnosti ukončují. Po odpolední druhé svačině je na každém dítěti, kam jej jeho srdce „táhne“ – dvě hodiny „volna“ podle vlastního rozhodnutí. A nabídka je veliká – sport, tvoření, muzicírování, komediantství, deskovky, malování, koupání, čtení anebo „jen lenošení“, příprava dřeva na oheň.  Po večeři na nás čeká večerní shromáždění. Každý rod dvakrát předsedá u ohniště, kde se řeší, vysvětluje, objevuje proč tohle a takto, co na nás ještě čeká, jak půjdeme dál, kdo kde potřebuje podporu ostatních.

      Dny – prožitky, objevy, chvíle – budeme nové vzpomínky navlékat jako perličky na náhrdelník. Ozdobu z léta 2019.

      Dále si odvezeme nové informace, pobytový deník plný obrázků a slov, zpěvník písniček, které budeme umět, samorost, polštářek, vlněnou panenku - vílu, mýdla, obrázky, vymalované mandaly, domeček pro skřítky a potom kupu dalších věcí – jak se nám bude chtít / více samorostů, více dřeva, náušnice, kuličky, hůl, ušité a upletené, nebo uháčkované kousky pro plyšáka, doplňky ze samoschnoucí hlíny pro skřítky a jejich domeček, nebo jen něco pro sebe/.